PATRONÁT NAD PŘÍRODNÍ PAMÁTKOU TICHÁ ŘÍČKA

Díky skautskému projektu Patronáty získal náš oddíl, společně s oddílem Kondorů, „na starost“ kousek našich domovských Jizerských hor, konkrétně přírodní památku Tichá říčka na Hraběticích.  

Od roku 2021 jsme zde s Kondory odpracovali více než 410 člověkohodin a podařilo se nám významně zredukovat množství vrb, kterými přírodní památka zarůstá. Také jsme obnovili cedule označující přírodní památku a nainstalovali naučnou tabuli. I díky naší práci se tak mohou postupně vylepšovat zdejší podmínky pro vzácné rostliny a živočichy. Snažíme se tak, s odborným vedením a pomocí Ondřeje Šnytra z Agentury ochrany přírody a krajiny, prakticky přiložit ruku k dílu a pomoci udržet rozmanitost naší přírody.

Proč je potřeba péče o chráněné území?

Ač by se mohlo zdát, že přírodní památka je to proto, aby si tam mohla příroda dělat co chce, tak to není úplně celá pravda. Zrovna PP Tichá říčka chrání zbytek podmáčených a rašelinných luk, které vznikly díky lidskému obhospodařování krajiny. Bez pravidelné péče však tyto louky mizí pod rychle rostoucími vrbami a vzácné druhy rostlin a živočichů jsou odsud postupně vytlačovány. Živočichům je možné zpříjemnit pobyt obnovením tůněk a přípravou míst kde mohou přežít zimu.. V neposlední řadě je také dobré rezervaci vyznačit a informovat o ní návštěvníky.

Chránění živočichové a rostliny:

Bramborníček hnědý, čolek horský, hýl rudý, chřástal polní, ještěrka živorodá, křepelka polní, ťuhýk obecný, klikva bahenní, koprník štětinolistý, prha arnika, prstnatec májový, prstnatec Fuchsův, rosnatka okrouhlolistá a vemeník zelenavý.

Celkem se na tomto kousku země vyskytuje 190 druhů cévnatých rostlin, 58 druhů pavouků, 44 druhů střevlíků, 3 druhy obojživelníků, 5 druhů plazů, 28 druhů ptáků a 8 druhů savců.

Osazování cedulí v červnu 2023. Vyrobili jsme je během zimních schůzek a celkem je na hranicích přírodní památky 5 sloupků se státním znakem a jedna velká naučná tabule

Osazování cedulí v červnu 2023. Na místě zbylo už jen vykopat díry, usadit cedule a obsypat patky betonem.

Likvidace vrb v roce 2022. Zase o kousek více prostoru pro kytky. Celou dobu práce drobně, ale vytrvale pršelo.

Pohled na zarostlé prostory před první brigádou v roce 2021. Podařilo se nám „vytěžit“ sice jen zlomek plochy, ale stejně jsme prostor pro kytičky významně zvětšili.

 

Junák–český skaut, středisko Jablonec nad Nisou, z.s.

IČ: 60252880
evidenční číslo: 512.01
sídlo střediska: 
Nebeská 5226/7, Jablonec nad Nisou, 466 05
spisová značka: L 38692 vedená u Městského soudu v Praze
transparentní účet: 2001197270/2010

Tomáš Pískovec Uhlíř

Kapitán 4. OVV
722 471 350

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Radka Kin Kurková

Kapitánka 4. DOVS Fram
604 468 588

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ondřej Guru Friedrich

Kapitán 4. OVS
731 733 034

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tvorba webu petrhanus.cz